Prostori za rad i prezentaciju rada od presudne su važnosti za stabilnost i razvoj organizacija koje djeluju u polju kulture. Njihovo postojanje, korištenje i dodjela ne utječu samo na pojedinačne korisnike, već i na širu kulturnu zajednicu i građane koji sudjeluju u programima koji se u tim prostorima odvijaju. U proteklih pet godina, slijedom zdravstvene, ekonomske i klimatske krize, broj prostora za produkciju, prezentaciju i konzumaciju suvremene kulture i umjetnosti intenzivno se smanjuje, što je posebno vidljivo u većim gradskim središtima gdje djeluje i veći broj kulturnih ustanova, organizacija i inicijativa. Stoga je zakonska regulacija dodjele javnih prostora za kulturu iznimno važan korak u oporavku lokalnih kulturnih scena
Savez udruga Klubtura i Mreža društveno-kulturnih centara su tijekom 2024. i 2025. godine proveli analizu implemenatacije Glave IV Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi na primjeru pet većih urbanih središta – Rijeka, Osijek, Split, Zagreb i Dubrovnik. Analiza je potvrdila važnost zakonske regulacije dodjele javnih prostora za kulturu za transparentno upravljanje javnim prostorima, stabilnost programa i projekata u kulturi te osiguranje načela racionalnog, optimalnog i kvalitetnog korištenja prostora.
Nastavno na provedeno istraživanje, Savez udruga Klubtura i Mreža društveno-kulturnih centara kao nacionalne mreže su, zajedno s lokalnom mrežom organizacija u kulturi Operacija Grad, organizirali javno događanje o prostorima za kulturu u gradu Zagrebu.
Policy forum održao se u Novinarskom domu, 24. travnja 2025, uz sudjelovanje pozvanih predstavnika gradskih institucija, upravnih tijela, ustanova u kulturi, vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora, organizacija civilnog društva, korisnika prostora, umjetnika, strukovnih organizacija, te inicijativa za prostore.
Istraživački izvještaj su predstavile Sven Janovski, Jelena Androić i Andrea Stanić, članovi šireg autorskog tima, a u policy forumu sudjelovali su Ana Kovačić, Što kako i za koga/WHW, Bernarda Cesar, Udruga bivših učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Dražen Puklavec, Kinoklub Zagreb, Dunja Vuković, Poco Loco, Nika Pavlinek, Hrvatsko dizajnersko društvo, Nina Kurtela, inicijativa Klaonica, Lucija Klarić, Savez scenarista i pisaca izvedbenih djela, Maja Jurić Ivoš, Centar za kulturu i film Augusta Cesarca, Marin Capan, Mreža mladih Hrvatske, Mauro Sirotnjak, arhitekt, Nikola Mijatović, Cirkorama, Hrvoje Laurenta, Novi prostori kulture, Sara Salomon, samostalna umjetnica, Sanja Burlović, AKC Attack, Sonja Leboš, Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja, Tea Kantoci, kustosica, Antisezona, Una Štalcar-Furač, Udruga profesionalnih plesnih umjetnika PULS, Vatroslav Miloš, samozaposleni radnik u kulturi.
Svi prisutni bili su pozvani doprinijeti javnom forumu u oblikovanju zaključaka i preporuka o procesu dodjele prostora za kulturu.