Protutežu zagušenju javnog prostora jednoličnim sadržajem i velikoj količini dezinformacija i lažnih vijesti vidimo u vrijednostima koje nude mediji zajednice, a koje Vijeće Europe prepoznaje kao izvore kulturne i jezične raznolikosti, medijskog pluralizma, socijalnog uključivanja i interkulturalnog dijaloga.
Radiji zajednice, kao i ostali mediji zajednice (community mediji, neprofitni mediji, mediji trećeg sektora) nalaze se u nezavidnom položaju zbog neprepoznavanja njihova značaja i organizacijskog ustroja u institucionalnom i zakonodavnom okviru RH, stoga njihovi novinari, urednici i vanjski suradnici rade u izrazito prekarnim uvjetima, što onemogućava kontinuiranu i kvalitetnu proizvodnju sadržaja. Community radiji, kao što im i ime kazuje, nastaju u suradnji sa zajednicom i odgovaraju na potrebe zajednice.
Mreža društveno-kulturnih centara 2023. godine donijela je stratešku odluku o jačanju veza sa zajednicom putem komplementarne nacionalne mreže radijskih medija zajednice pokrenutih unutar društveno-kulturnih centara i saveza tijekom posljednjih dvadeset godina.
Radio Roža je community internetski radio nastao iz želje i potrebe za praćenjem nezavisne kulturne scene i raznih kulturnih aktera u Rijeci. Radio emitira iz Palacha, gdje uređuje i oprema prostor koji služi kao radio zajednice. Nakladnik radija je udruga RiRock koja Rožu pokreće kao članica Saveza udruga Molekula.
Radio Rojc osnovan je pod vodstvom Saveza udruga Rojca s misijom davanja glasa zajednici i nedovoljno zastupljenim društvenim skupinama. Danas je on jedan od najutjecajnijih i najslušanijih nekomercijalnih urbanih radio postaja na području koncesije s visokokvalitetnim programom. Radio Rojc emitira se na 87,7 MHz, slušanost pokriva Pulu i okolicu, a putem internet streama pokriva 87% Hrvatske s ukupno preko 3 milijuna stanovnika.
KLFM – radio u zajednici registriran je 2012. godine kao community radio koji emitira iz splitskog Doma mladih. KLFM je članica Platforme Doma mladih koja promovira aktivno građansko djelovanje, slobodnu razmjenu mišljenja i informacija, uz razvijanje i promicanje kulturnih i glazbenih programa kroz organiziranje glazbeno-scenskih događanja i edukacija.
Portal Kulturpunkt.hr inicirao je 2005. Savez udruga Klubtura u trenutku u kojem nezavisna kulturna scena nema adekvatno medijsko praćenje i u široj javnosti još je uvijek slabo vidljiva. Osim praćenja nezavisne kulturne scene, Kulturpunkt.hr je u ovih dvadeset godina, posljednjih 15 pod vodstvom udruge Kurziv, postao prepoznatljiv kao mjesto koje nudi kritičku refleksiju i analizu suvremene kulture, ne gubeći iz vida ni pitanje politika koje uvjetuju njen opstanak i razvoj.
Mediji zajednice potiču participativnu demokraciju i participativne programe usmjerene na zajednicu te nude mogućnost svakom članu zajednice da započne komunikaciju i sudjeluje u kreiranju programa, upravljanju i vlasništvu. Community mediji koriste digitalne tehnologije prikladne ekonomskim mogućnostima građana, otvaraju bitne lokalne i nacionalne teme te građanima daju priliku da se društveno, politički i kulturno izraze.
U 2024. medijska baza Mreže razvijala se kao mjesto prikupljanja i obrade audio materijala koji se odnose na područja djelovanja Mreže te refleksiju sudioničkog upravljanja u suvremenoj kulturi i umjetnosti. Osim podcasta koje su članice mreže i zainteresirana javnost proizvodili tijekom radionica i susreta u Dubrovniku, Koprivnici i Zagrebu, krajem prosinca 2024. uživo na Radio Rojcu, Radio Roži i KLFM-u emitirana je pilot emisiju “DKC podcast” u čijoj su proizvodnji sudjelovali urednice i novinari tih medija te portala Kulturpunkt, kako bi inicirali suradnju i povezivanje medija koji se razvijaju u i oko prostora društveno-kulturnih centara.